Pavel Kroupa
Počet stran: 207
Vyšlo: 2010
Záhady pravěkých svatyní, odhalování tajemství neolitických
svatyní Bretaně, Malty
a Slovenska
Veľká časť knihy popisuje megalitickú svätyňu
v Holíči na
Slovensku.
© Rudolf Irša
KĽÚČ OD BRÁNY RAJA
Mýtus ako prameň poznania
Na problematiku dávnej a ešte aj dnes živej európskej mágie (čarodejníctva) sme sa pozreli z trocha netradičného smeru. Nie preto, že by sme verili v existenciu démonov v zmysle idealistickom, či priam náboženskom. V celej práci zdôrazňujeme, že takýto pohľad na mágiu a jej démonov je veľkým omylom. Na mágiu a jej mýty sa pozeráme ako na zdroj poznania myslenia našich dávnych predkov, pričom poukazujeme na to, že súčasné moderné, vedecké, materialistické, ateistické a ani idealistické pohľady nie sú o nič v samej podstate bližšie k pravde, ako tie, ktoré boli kedysi, či nedávno zavrhnuté.
Naopak, ľudia žijúci v magicko-démonickom období boli oveľa väčší realisti, preto sa venovali vlastnému životu na zemi, nie budúcim ideálom, ani krvavému, či krvopotnému úsiliu o ich dosiahnutie. Pre nás až nezvyčajne starostlivo dbali o seba, o svoj účes, odev, výzdobu tela, o čistotu a estetiku svojich obydlí a životného prostredia, ktoré netvoril len materiálny svet, ale do ktorého patrila aj ich duchovná kultúra. Zmyslom ich života nebolo vyrábať a spotrebúvať. Zem bola nielen ich Matkou, nielen ich Rajom, ale bola aj jedným veľkým festivalom radosti zo života, ktorý vrcholil každých šesť týždňov veľkolepými Slávnosťami. A práve na nich mysleli na budúcnosť a konali pre ňu spôsobom, ktorý je jedinou cestou do nej...
My sa na nich dnes zvyčajne pozeráme zhora ako na nevedomých, zaostalých a chudobných primitívov, ktorí žili bez techniky a verili v bludy. Ale pozrime sa na našu vlastnú civilizáciu, na našu vlastnú spoločnosť, na to, čo je zmyslom nášho života, čo nám zostalo z dávneho Raja a na rozprávky, ktorým veríme my. A potom skúsme znova posúdiť svoj názor.
Počiatky mágie siahajú do obdobia, keď ešte neexistovali bohovia a človek sa pokúšal ovládať svet prostredníctvom mocných démonov. Táto čistá, skutočná mágia predstavovala súbor vedomostí a metód, ktoré poskytovali človeku istotu, že pri ich správnom použití dokáže zdolať každú prekážku, že pomocou nich sa stáva pánom krajiny, ktorú vnímal ako výsledok čarovného pôsobenia Moci. Pomocou magických úkonov, z ktorých mnohé boli verejnou záležitosťou spojenou s pravidelne konanými Slávnosťami, udržiaval svet v pohybe a spoločnosť v stave, kde vládli pravidlá, ktoré upravovali vzťah ľudí k sebe a k prírode. Tento systém sa už v staroveku stretol s iným systémom, ktorý k nám prenikol cez Mezopotámiu, Egypt a Grécko. Cudzí systém sa tiež opieral o mágiu, ale v ňom bola mágia v rukách kňazov, slúžila náboženstvu a k ovládnutiu spoločnosti v prospech bohov a ich pozemských zástupcov. Stredné a horné vrstvy európskej spoločnosti sa venovali už od staroveku tejto s náboženstvom spojenej "pravej učenej mágii", ktorá vyznávala celkom iné hodnoty a mala iné ciele a domácu, pôvodnú (ľavú) mágiu považovali za čarodejníctvo a neskôr len za nezmyselnú poveru.
S nástupom osvietenstva, odmietnutím náboženstva, sa aj mágia, či už pravá alebo tá skutočná ľavá, dostala na perifériu záujmu verejnosti, ktorá začala holdovať novej skupine ľudí, ktorí prinášali poznatky o tom ako možno meniť realitu. Ľudia začali veriť "vede" a "vedcom", ktorí, aby sa odlíšili od mágov a čarodejov, začali zaujímať materialistický postoj a na upevnenie svojho spoločenského postavenia začali okolo seba budovať mýtus znalcov Pravdy. Vznikla vrstva novodobých kňazov a mágov, ktorá od spoločnosti opäť berie viacej ako jej dáva a spoločnosť ju opäť vníma ako nevyhnutnú pre chod sveta. Vznikli nové "vedecké" mýty, farmy pre ich pestovateľov a trafiky pre predajcov.
Kniha je rozdelená do niekoľkých kapitol, z ktorých je každá venovaná inému okruhu, navzájom ich spája mágia ako nosná idea duchovného sveta pradávnej spoločnosti.
V I. kapitole sú rozoberané súčasné moderné teórie o pôvode človeka a sveta, pričom autor argumentuje, že tieto spĺňajú všetky podmienky novodobých mýtov, ktoré sú založené na dávnych princípoch mágie. Ich chybou je výklad opierajúci sa o predstavy patriarchálneho starovekého sveta, ktorý už inklinoval k náboženstvu a preto sú v jadre nesprávne.
V II. kapitole sú zachytené premeny magickej idey v náboženský systém. Všetky neskoršie formy mágie a náboženstva a spoločností fungujúcich podľa nich sú definované ako deformácie a degradácie dávneho ideového systému, ktorý má znaky premyslenej a cieľavedomej spoločenskej formy a jej duchovného života. Na jej samom počiatku je idea ženského a mužského princípu a z nej odvodené 4 typy ženských a 4 typy mužských spoločností, ktoré v počiatočnom, tisícročia trvajúcom období fungovali popri sebe ako varianty výberu hodnôt pre ľudí žijúcich v jednej komunite. Vrcholom deformácie tohto ideálneho stavu sú súčasné náboženstvá a ich cirkvi.
III. kapitola je venovaná Mágii - jej počiatkom, definícii, symbolike, nástrojom, obradom a Slávnostiam. Osobitnú pozornosť si zasluhujú najmä Slávnosti, ktoré čiastočne prežili až do súčasnosti. Tieto Slávnosti sú prezentované ako ucelený kalendárny cyklus v ktorom sa ľudia orientujú podľa ročných období a patrónov jednotlivých sviatkov. Patróni utvárajú 8 dvojíc, ktoré sú pomenované podľa tradičných mien bohov a bohýň (resp. v dávnejších časoch podľa mien démonov).
IV. kapitola nesie názov Teória mágie. Kapitola popisuje magický náhľad na pôvod sveta a človeka.
V. kapitola O duši a duchovi
VI. kapitola Mágia dnes je stručným náčrtom najznámejších súčasných magických spoločností.
VII. kapitola Ako sa stať magickým človekom ponúka spôsob aplikácie poznatkov prezentovaných v knihe pre zlepšenie duchovného a materiálneho života človeka.
Kniha je ilustrovaná kresbami z autorovho výskumu magických kultových miest z územia Slovenska.
---
OBSAH
Mýtus ako prameň poznania 5
I.
Fyzika a mágia 7
Mýty a idoly vedy 7, Cesta vedie k poznaniu 14.
II.
Svet je magická krajina 15
Zem je našou matkou 15, Živá zem a jej duša 17, Mesiac 18, Zem - žena 21, Ženy a muži 23, Raj 25, Mama - mana 28, Mesačný had 30, Mliečna dráha 30, Slnečný had 31, Sila 33, Magický kruh 34, Rondel ako magické vajce 39.
Keď Zem bola Rajom 47
Harmonická spoločnosť 47, Mužská spoločnosti 59, Kult Sokola - Slnka 67, Ženské spoločnosti 69, Bohyňa Veľká Matka 71, Starnutie ľudskej spoločnosti 74.
A z démonov sa stali bohovia 77
Matriarchát kontra patriarchát 78, Patriarchálne spoločnosti bohom vyvolených 82, Úpadok viery v boha, bohov 86.
III.
Mágia ako umenie a veda 91
Definície mágie 92, Meno mágia 93, Počiatky mágie 94, Mágia z pohľadu náboženstva 100, Mágia z pohľadu vedy 103, Mágia ako iracionálna metóda 107, Materiálny svet je magickým výtvorom moci 108, Mágia ako súčasť reálneho sveta 110, Delenie mágie 120, Mágia ako zbraň, Povera nie je mágia 121, Náboženstvo z pohľadu mágie 124, Magická podstata bohov 128.
Magické symboly 135
Kruh 135, Štvorec 136, Špirála, Kríž 137, Kruh a kríž 138.
Tanec 139
Tanec démonov a bohov 139, Odev a nahota 141.
Magické čiary 145
Magické obrazy, plastiky, galérie na kultových objektoch 149.
Pravý a ľavý v mágii 150
Jazyk 151, Pravý a ľavý jazyk 155, Prajazyk 155, Slovo 156, Logos 157, Had 158, Veles 159, Volos (Veles) a Sloven 160, Tera 161.
Čísla 163
Živly 173
Voda 167, Oheň 168, Zem 169, Vzduch 170.
Kultové farby 171
Kameň a kov 173
Nástroje a predmety 177
Metla, Kotlík, Roh hojnosti 177, Koláč a veniec, Prsteň a palička 178, Kríž a jablko 179, Opasok, klobúk, Zbrane, Hudobné nástroje 180.
Kultové zvieratá 181
Had 182, Drak (rarach, zmok, zmyj) 183, Kohút, sliepka, Fénix, Mýtickí vtáci 184, Vajce - vzorec, Sokol 185, Lastovička, Havran, vrana a bocian 186, Labuť, Straka, kuvik 187, Sova, Jeleň, "Kozel" 188, Baran 189, Býk, Krava, Kôň 190, Pes, Vlk, Mačka 191, Medveď, Líška, Jež, Žaba 192, Netopier, Hmyz 193.
Lesy a háje 195
Stromy 195, Liečivé rastliny, Imelo 196,
Obrady 199
Miesto a čas, Obeť 199, Duch - hosť 200.
Slávnosti - sviatky 203
Slávnosť Noci 203, Čarodejov sprievod 204, Slávnosť svetla (Bora a Bur) 205, Slávnosť Sily a Moci - Jara (a Jari -Vesny) 207, Slávnosť Ženy a Muža (majáles) 209, Slávnosť Slnka a Zeme 214, Slávnosť Jany a Juna (Jagy a Juga) 214, Jana a Jun (Jaga a Jug ) 216, Slávnosť darov prírody (Bela a Bud) 219, Slávnosť duchov predkov, Duny a Daga 223, Juh - Junák, Sever - Veles 225, Slávnosti - veselosti, Sabaty 223.
IV.
Teória mágie 233
Pohyb moci 235, Trojica 238, Energia 241, Moc a možnosť 242, Čas 246, Dej a rýchlosť 254, Priestor 255, Jednorozmerný priestor 255, Dvojrozmerný priestor, Trojrozmerný priestor, Štvorrozmerný priestor 256, Život nie je práca 257.
Niekoľko pravidiel magickej reality 259
Pravidlá možnosti, Pravidlo všade naraz, Pravidlo krivého 259, Pravidlo ľavého a pravého, Pravidlo špirály, Pravidlo zachovania hmoty, Pravidlo nedokonalosti 260, Pravidlo protikladov, Pravidlo o cestovaní v čase, Pravidlo relatívnej vzdialenosti 261.
V.
O duši a duchovi 263
Démon a duch 266, Možnosti ducha a hmoty 271, Duša 272, Oslabená duša, Prenos a cestovanie duše 273, Šaman-čarodej 275, Duch v priestore 277, Človek a démon 279.
VI.
Mágia dnes 287
Návrat alebo pád 293.
VII.
Ako sa stať magickým človekom 307
Použité pramene:
Vlastný výskum autora. Odkazy na iné pramene sú uvedené v texte. Zoznam literatúry k téme je podrobne spracovaný v bibliografiách.
Iné práce autora na podobnú tému:
Mýty, Bohovia a nepozemšťania, 2004, Slovo o Slovanoch, ich démonoch a bohoch, 2007, Veľká dračica a jej mágia, 2007, Kultové kamene - tajomné a magické, 2009
Úryvky zo všetkých tu uverejnených príspevkov autora (v rozsahu do 50 % príspevku) možno voľne šíriť v elektronickej podobe za podmienky uvedenia mena autora a odkazu na túto stránku. V prípade potreby použitia tlačenou formou kontaktujte autora.
a pripomienky
Pripomienky k jednotlivým článkom a otázky môžete zaslať na adresu autora irsa@centrum.cz